Evald Flisar

Je jedným z najpopulárnejších a zároveň najvýznamnejších slovinských spisovateľov. Oceňujú ho tak kritici, ako aj široká čitateľská verejnosť.

V jeho dielach sa odzrkadľuje vlastná osobná skúsenosť – štúdium komparatívnej literatúry, angličtiny a psychológie, život a práca v Austrálii a Veľkej Británii, ako aj záľuba v cestovaní. Je veľmi plodným autorom, venuje sa najmä tvorbe románov a divadelných hier, na svojom spisovateľskom konte má však aj básnickú zbierku, poviedky, eseje a knihy pre deti a mládež.

Napísal osemnásť románov, napríklad Čarodejníkov
učeň (1986), Veľké zviera samoty (2001) či z posledných Zberač snov (2017). Jeho cestopisné diela Tisíc a jedna cesta (1979), Južne od severu (1981), Pútnik v kráľovstve tieňov (1992) sú považované za najlepšie svojho druhu v slovinskej literatúre.

Spomínaný román Čarodejníkov učeň (nášmu čitateľovi dostupný v českom vydaní ako Čarodějníkuv učedník) sa dočkal desiatich dotlačí a je všeobecne považovaný za najčítanejší slovinský román.

Za svoje knihy získal Evald Flisar viacero významných slovinských i medzinárodných ocenení. Flisarove diela boli doteraz preložené do štyridsiatich jazykov.