Michal Milan Harminc

Autor: Jana Pohaničová – Matúš Dulla
Počet strán: 184
Spotrebiteľská cena: 34,90 €

Cena pre Vás: 29,90 € 

Veľký formát: 21 x 26 cm

OPÄŤ V PREDAJI

Prvá samostatná knižná monografia o diele významného slovenského architekta a staviteľa. Publikácia s podnázvom Architekt dvoch storočí obsahuje vyše 250 farebných a čiernobielych fotografií vrátane 38 pôvodných výkresov. Autori približujú zabudnuté príbehy jeho tridsiatich stavieb od Prietrže na Záhorí po Krásnu nad Hornádom na východe a od oravskej Rabče na severe po juhoslovenskú Šaľu.

M. M. Harminc (1869 – 1964) sa narodil slovenským rodičom v srbskej Vojvodine, pôsobil v Budapešti, vo Vysokých Tatrách a v Bratislave. Takmer tristo realizovaných stavieb ho zaradilo k najproduktívnejším stredoeurópskym architektom. Vedel navrhnúť továreň i funkcionalistický kostol, romantickú vilku so slovenskými ornamentmi i s barokizujúcimi fasádami, dokázal i z nových prúdov vyťažiť zmysluplné a originálne podnety. Jeho dielo sa stalo samozrejmou výbavou veľkého počtu miest a dedín od Balkánu až po severné Slovensko, od západokarpatských nížin až po Ukrajinu.

Kniha zámerne nabúrava našu národnú obyčaj prehnane sa dojímať príbehmi nešťastných, tragických hrdinov a nezmyselne ignorovať svojich úspešných príslušníkov. Práve takých ako Harminc - podnikavých, optimistických a samostatných ľudí, ktorí sa aj v medzinárodnom porovnaní cítia rovnocenní a neboja sa presadiť.

Architekt dvoch storočí, pragmatický eklektik, šikovný staviteľ i podnikateľ s nesmierne širokou štýlovou a typologickou škálou tvorby – aj takto možno charakterizovať Michala Milana Harminca. V jeho tvorbe nachádzame dedičstvo historických slohov aj podnety moderny a funkcionalizmu. Bravúrne podnikal a staval - či už rodinné alebo nájomné domy v Budapešti, navrhol na tie časy obrovské sanatórium v Tatrách, koncipoval budovy pre hlavnú slovenskú banku, z ktorých tá martinská sa dokonca stala miestom prijatia Deklarácie slovenského národa (Martinská deklarácia). V jeho ateliéri vzniklo 60 projektov kostolov, ktoré sú starostlivo udržiavanými stavbami v mnohých slovenských dedinách. Bol to on, kto postavil všetky tri budovy Slovenského národného múzea. V jednej z budov, ktoré navrhol v Bratislave, dnes sídli ministerstvo kultúry.